آموزش راه اندازی یخچال نو

چه مدت باید برای به برق زدن یخچال نو صبر کنیم؟

نکته مهم در به برق زدن یخچال نو این است که توجه کنید حمل یخچال در اسباب کشی و یا هنگام نقل و انقال آن از مغازه به منزل، به چه صورت انجام گرفته است. آیا یخچال به صورت عمودی و سر پا حمل و جابه‌جا شده است یا اینکه به یک طرف چرخانده و حمل شده است. این دو وضعیت در مدت زمانی که باید برای به برق زدن یخچال نو صبر کرد، تفاوت ایجاد می‌کند.

 

نکات مورد توجه در به برق زدن یخچال نو

برای به برق زدن یخچال نو موارد زیر را رعایت کنید:

۱. صبر کنید

وقتی یخچال فریزر جدید خود را تحویل گرفتید، بلافاصله آن را به برق نزنید. کمی صبر کنید. یخچال فریزرها از مایعات برای خنک ماندن استفاده می‌کنند. این مایعات ممکن است در حین حمل و نقل و جابه‌جایی تکان خورده باشند. قبل از به برق زدن یخچال نو مدتی صبر کنید تا مایعاتی که به گردش درآمده‌اند، ته نشین شوند.

اگر یخچال به صورت عمودی جابه‌جا و حمل شده باشد، نیازی نیست مدت زیادی منتظر بمانید. حدود ۱ ساعت کافی است. اگر یخچال به یک سمت چرخانده شود و حمل شود، باید چیزی در حدود ۴ ساعت یا بیشتر صبر کنید تا مایعات به گردش درآمده ته نشین شوند. در مورد برخی یخچال‌ها مانند یخچال ویرپول باید ۲۴ ساعت صبر کنید.

۲. تمیز کردن سریع یخچال

با توجه به اینکه یخچال قرار است مواد غذایی مصرفی شما را در خود نگه دارد، باید قبل از به برق زدن یخچال نو آن را تمیز کنید. این کار اصلاً سخت نیست؛ زیرا شما به‌تازگی یخچال فریزر را خریداری کرده‌اید و تقریباً تمیز است. توصیه می‌شود همه قسمت‌های یخچال را با مایع شوینده و آب گرم تمیز کنید. قبل از اینکه کشوهای یخچال را مجدداً سر جای خود قرار دهید، مطمئن شوید که قسمت‌های درونی یخچال کاملاً خشک باشند.

۳. قرار دادن یخچال در مکان مناسب

مطمئناً از قبل فکر این را کرده‌اید که یخچال فریزر خود را در کدام قسمت از منزلتان قرار دهید اما باید بدانید که قرار دادن صحیح یخچال در این فضا نیز بسیار مهم است. باید فضای کافی در اطراف یخچال فریزر وجود داشته باشد تا هوا بتواند آزادانه جریان پیدا کند. ۵ میلی‌متر در هر طرف یخچال فضای ایده‌آلی است. دقت داشته باشید که یخچال را به طور کامل به دیوار فشار ندهید؛ چون باید در پشت یخچال فضایی برای جریان یافتن هوا وجود داشته باشد.

۴. روشن کردن و به برق زدن یخچال نو

به برق زدن یخچال نو و روشن کردن آن آخرین کاری است که باید قبل از استفاده از یخچال خود انجام دهید. چند ساعت طول می‌کشد تا یخچال به خنکی مناسب برسد. بنابراین باید به برق زدن یخچال نو را مدتی قبل از شروع به استفاده از آن انجام دهید.

 

رعایت نکات گفته شده در بالا کمک می‌کند که یخچال شما به بهترین نحو ممکن کار کند و حتی تا سال‌ها عملکرد خوبی داشته باشد.

چه مدت باید صبر کنم تا بتوانم مواد غذایی را در یخچال جدید قرار دهم؟

پاسخ به این سوال به نوع یخچالی که خریداری کرده‌اید، بستگی دارد. ممکن است شما به یخچال فریزرتان به عنوان یکی از لوازم خانگی ساده نگاه کنید، اما حقیقت این است که عوامل زیادی در اینکه شما چه مدت باید صبر کنید تا بتوانید مواد غذایی را درون یخچال قرار دهید، نقش دارند.

اینکه چه مدت باید صبر کنید به طور عمده به موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه یخچال
 • دما
 • مکان

یخچال یکی از انواع لوازم خانگی با اهمیت است که باید در به‌کار گیری و استفاده از آن دقت زیادی به خرج داد، چون توجه کردن به این جزئیات باعث افزایش عمر مفید یخچال می‌شود. معمولاً باید حدود ۲ تا ۲۴ ساعت بسته به سه عامل گفته شده در بالا صبر کنید تا بتوانید از یخچالی که تازه خریده‌اید، استفاده کنید. باید اجازه دهید تا یخچال به عملکرد کامل خود دست یابد. این کار به یخچال امکان کارکرد درست و رسیدن به موارد زیر را می‌دهد:

 • دمای داخلی خنک و مناسب
 • آبی که به میزان مناسبی خنک شده است
 • توانایی تولید یخ

اینکه بهترین دما برای قرار دادن مواد غذایی درون یخچال چقدر است، به نوع و برند یخچالی که خریداری کرده‌اید، بستگی دارد. بسته به کنترل دما و ظرفیت یخچال باید زمانی حدود ۲ تا ۲۴ ساعت صبر کنید تا یخچال به دمای مطلوب برای نگهداری مواد غذایی برسد.

اگر کمتر از ۲ ساعت برای قرار دادن مواد غذایی در یخچال صبر کنم، چه می‌شود؟

یخچال در دمایی که ترموستات تعیین کرده تنظیم می‌شود. صبر کردن در حدود ۲ ساعت به یخچال اجازه می‌دهد که به بهینه‌ترین دمای خود برسد. اگر  قبل از رسیدن یخچال به این دمای بهینه مواد غذایی را درون آن قرار دهید، زمان بیشتری برای خنک شدن غذا نیاز است و این به معنای کارکرد بیشتر یخچال است. کارکرد بیشتر یخچال از نظر مصرف برق هزینه‌های شما را افزایش خواهد داد.

مشکل دیگری که ایجاد می‌کند این است که سرما به اندازه کافی از دیواره‌های یخچال به غذا نمی‌رسد و مواد غذایی به میزان مناسبی سرد نمی‌شوند. مثلا اگر بخواهید ماده‌ای را منجمد کنید، به مقدار کافی سرما در یخچال تولید نمی‌شود که بتواند ماده را منجمد کند. در این شرایط دمای فریزر از حداکثر دمای توصیه شده بیشتر خواهد شد.

بعد از راه‌اندازی یخچال چه مدت طول می‌کشد تا یخچال خنک شود؟

وقتی درب یخچال را می‌بندید، چراغ درون آن خاموش می‌شود. درب بسته می‌ماند. هیچ کنترل دمایی وجود ندارد. درب باز نمی‌شود مگر اینکه شما اقدام به باز کردن آن کنید. وقتی درب یخچال را باز می‌کنید، آیا از آن هوای سرد بیرون می‌آید؟ اگر چنین نیست، باید به فکر تعویض یخچال و تهیه یخچال جدید باشید.

ما انتظار داریم وقتی یخچال را روشن می‌کنیم، با باز کردن درب از آن هوای سرد خارج شود. اگر هوای سرد بیرون نیاید، یعنی مشکلی وجود دارد. اگر بعد از جابه‌جایی یخچال و اسباب کشی قصد روشن کردن یخچالتان را دارید، بدانید که سرد شدن آن و رسیدن به دمایی که مناسب نگهداری مواد غذایی باشد علاوه بر نوع طراحی یخچال و اندازه آن، به میزان مواد درون یخچال نیز وابسته است.

هنگامی که راه‌اندازی یخچال را برای اولین بار انجام می‌دهید، پایین‌ترین قسمت آن سردترین و بالاترین قسمت آن گرمترین خواهد بود. هوای گرم به دلیل پایین بودن چگالی تمایل دارد به سمت بالا برود. از این رو هوای پایینی یخچال سردتر از هوای قسمت‌های بالایی آن می‌شود. برای اینکه یخچال به اندازه کافی سرد شود تا بتواند مواد غذایی که درون آن گذاشته می‌شود را سرد نگه دارد، باید بتواند گرما را از مواد غذایی که درون آن قرار داده می‌شود، بگیرد.

 

این مسئله به اندازه یخچال، برند و وزن آن بستگی دارد. برندهای متفاوت ظرفیت‌های خنک‌کنندگی متفاوتی دارند اما این تغییر تنها به اندازه چند دقیقه است. همان طور که در قسمت قبل نیز گفته شد، از زمان به برق زدن یخچال نو تا خنک شدن آن و رسیدن به دمای مناسب برای نگهداری حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

علت خنک نکردن یخچال چیست؟

بسته به اندازه یخچال و مکانی که در آن قرار گرفته است، دمای داخل آن می‌تواند از انجماد تا یک دمای معمول متغیر باشد. اگر چه تعیین زمان دقیق مشکل است، اما اغلب یخچال‌ها بعد از گذشت حدود ۲ ساعت از زمان به برق زدن، آماده استفاده هستند. سرد شدن کامل یخچال به طور معمولا پس از ۸ ساعت اتفاق می‌افتد.

محتمل‌ترین دلیل برای خنک نکردن یخچال کمبود برق در آن است. اگر برق کمی به یخچال برسد، به دلیل قدرت کمتر، اجزای آن نمی‌توانند به‌درستی کار کنند و در نتیجه ممکن است مواد غذایی فاسد شوند. بنابراین همواره از رسیدن مقدار مناسب برق به یخچال مطمئن شوید.

از جمله دلایل دیگری که ممکن است منجر به خنک نکردن یخچال شوند، عدم کارکرد درست کنترل‌های خنک‌کننده یخچال و فن‌های آنها است. فن‌ها در خنک کردن یخچال نقش مهمی دارند و وجود مشکل در عملکرد آنها در فرایند خنک شدن یخچال مشکل ایجاد می‌کند.

بعد از روشن کردن یخچال نو تا چه مدت باید روشن بماند؟

اگر قصد روشن کردن یخچال نو را دارید یا اگر بعد از جابجایی یخچال می‌خواهید آن را به برق زده و راه‌اندازی کنید، باید بدانید که بهتر است یخچال در چنین شرایطی تا چه مدت روشن نگه داشته شود. تحقیقات نشان داده‌اند که یخچال‌ها باید ۸۰ تا ۹۰ درصد زمان را کار کنند. هر یخچال یک کمپرسور دارد که باید به مدت طولانی کار کند. علت این است که بیشتر انرژی در چرخه کمپرسور مصرف می‌شود.

 

موارد زیر در تعیین زمان کارکرد یخچال شما اثر می‌گذارند:

 • انسداد دریچه هوا
 • مقدار مواد غذایی درون یخچال
 • آب و هوا
 • درب کثیف یا آسیب دیده
 • فواصل باز شدن درب

عنوان با فونت تیتر

​​​​​​​​​​​افتتاح شعبه جدید

افتتاح شعبه جدید

​​شعبه ابادان: به خیابان لین یک اصلی احمد اباد  روبروی فرش پدر انتقال یافت

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید