نشانه‌های خراب شدن یا سوختن برد وروش برطرف کردن آن

نشانه‌های خراب شدن یا سوختن برد یخچال و نحوه برطرف کردن مشکل

نشانه‌های خرابی برد یخچال فریزر و، دلایل ایجاد آنها و روش‌های برطرف کردن آن:

با پیشرفت علم و تکنولوژی، طراحی و تولید لوازم خانگی هم دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده‌اند. از جمله این تغییرات، جایگزین شدن قطعات الکترونیکی به جای قطعات مکانیکی قدیمی است. در یخچال‌ها هم این تغییرات، به صورت حذف ترموستات و کنترل کننده‌های مکانیکی و جایگزین کردن مدارات الکترونیکی به جای آنها بوده است. برد یخچال هم یکی از این پیشرفت‌ها است. از قسمت‌های مهم و کلیدی در ساختمان یخچال فریزرها برد آنها می‌باشد.

بُرد یخچال چیست؟

برد الکترونیکی یخچال عملکردی همانند مغز انسان دارد. در واقع وظیفه اصلی برد یخچال، کنترل چرخه کمپرسور و یخ زدایی برای یخچال است. زمانی که یخچال به سرما سازی احتیاج پیدا می‌کند، برد الکترونیکی ولتاژ برق را به طرف کمپرسور و فن‌ها ارسال می‌کند و این عملکرد را ممکن می‌سازد. این روال، به‌درستی فرایند یخ زدایی را مدیریت خواهد کرد. هر آنچه در قطعات یخچال خراب شود، دلیلی بر خرابی برد یخچال است. به عنوان مثال اگر عملکرد یا کارکرد کمپرسور با اختلال روبرو شود یا رله استارت مشکل پیدا کند، فن از کار بیافتد، چراغ یخچال روشن نگردد، همگی نشانه‌هایی از خرابی برد یخچال فریزر است.

بُرد یخچال چگونه دما را تنظیم می‌کند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم بُرد با همه اجزای یخچال در ارتباط می‌باشد. برای تنظیم کردن دما هم، شما دمای یخچال را روی یک درجه تنظیم می‌کنید. سپس سنسور، دمای داخل یخچال را اندازه می‌گیرد و به برد اطلاع می‌دهد. اگر دمای داخلی یخچال بیشتر از دمای تعیین شده توسط شما بود، برد دستور روشن شدن کمپرسور را خواهد داد. کمپرسور هم تا زمانی که دما به مقدار تعیین شده شما نرسد کار می‌کند. سپس کمپرسور خاموش می‌گردد. حال اگر برد خراب شود هر کدام از این مراحل با مشکل مواجه می‌گردد. در ادامه می‌خواهیم نشانه‌های خرابی یا سوختن برد یخچال را بررسی کنیم.

برد یخچال

 

مهمترین نشانه‌های خرابی برد یخچال

روشن نشدن یخچال

یکی از مهمترین و رایج‌ترین علائم خرابی یا سوختن برد یخچال روشن نشدن دستگاه است. در این حالت ممکن است دستگاه شما هیچ سرمایی نداشته باشد. حتی چراغ‌های داخلی یخچال هم روشن نشود. در این صورت بهتر است از سالم بودن پریز و اتصالات منزل خود اطمینان حاصل کنید و حتی کمپرسور را هم مورد بررسی قرار دهید. البته این یک کار تخصصی است و باید توسط بهترین تعمیرکار یخچال جنرال و سایر برندها صورت گیرد.

ایجاد برفک و یخ

یکی از وظایف اصلی برد، کنترل فرایند دیفراست و جلوگیری از ایجاد شدن برفک و یخ می‌باشد. اما در صورتی که عملیات یخ زدایی یا دیفراست در یخچال به درستی و کامل انجام نشود، احتمال خرابی برد یخچال وجود دارد. حتما لازم است که اول اجزای سیستم دیفراست را بررسی کنید. اگر دیفراست مشکلی نداشت به سراغ برد بروید.

مشکل در عملکرد فن کندانسور

در یخچال‌های جدید برای کندانسورها یک فن تعبیه شده است. فن کندانسور‌ها وظیفه خنک کردن سیم پیچی کندانسور را به عهده دارد. اما اگر موتور فن کندانسور خوب کار نکند، باعث داغی بیش از حد کندانسور می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید که فن به درستی کار می‌کند یا نه باید به حرکت آزادانه پروانه‌های فن موتور توجه کنید. اگر پروانه‌ها به درستی کار کردند پس فن سالم است.

 

علل خرابی برد یخچال

تولید صدای غیر عادی و عجیب از موتور

هرگاه یخچال در حال کار کردن صداهای ناهنجاری را از خود تولید کند، حتماً برد یخچال آسیب دیده و دچار مشکل شده است. این صداها که همانند صدای تق تق و تغییر سرعت فن یخچال به صورت غیر طبیعی می‌باشند، نشانه‌هایی از خرابی برد هستند.

سرد و گرم شدن بیش از حد یخچال

از دیگر نشانه‌های خرابی برد یخچال، سرد یا گرم شدن بیش از حد فضای داخل یخچال است. اگر برد خراب شود، دیگر یخچال نمی‌تواند به درستی سرما تولید کند. همچنین وقتی برد دچار مشکل می‌شود کمپرسور به صورت یکسره روشن می‌ماند و یخچال اتومات نمی‌کند. همین امر باعث می‌گردد که یخچال بیش از حد سرد شود و حتی عملیات یخ زدایی را هم با مشکل مواجه کند. در این صورت برعکس این حالت هم اتفاق می‌افتد، یعنی دستگاه اصلاً خنک نشود و فضای داخلی یخچال گرم باقی بماند.

عنوان با فونت تیتر

​​​​​​​​​​​افتتاح شعبه جدید

افتتاح شعبه جدید

​​شعبه ابادان: به خیابان لین یک اصلی احمد اباد  روبروی فرش پدر انتقال یافت

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید